Düşler Ülkesinden Mektuplar 2 – Zaman

Merhaba,

Hayaller Ülkesi ile Düşler Ülkesi arasındaki farkları sayıyorduk. İlk olarak iletişim konusuna değindik. Şimdi ise zaman konusuna değiniyoruz.

Hayaller Ülkesinde zaman herkesin ortak olarak kullandığı ve algıladığı bir kavram olarak görünür ama gerçekte herkes zamanı farklı deneyimler. Bazı kişiler için bir dakika çok uzun bir süredir, bazıları için ise çok kısa. Aynı kişi bile aynı zaman birimini sürekli olarak değişken bir şekilde algılar. Farklı algılamalarına rağmen Hayal-et’ler (Hayal Ülkesinde Yaşayanlar), aynı zaman birimlerini kullanmakta ısrarcıdırlar.

Her gün aynı güne uyanıp aynı olayları tekrar tekrar yaşamalarına rağmen, Hayal-etler zamanın ilerlediğini ve değiştiğini düşünürler. Fiziksel görünümleri sürekli değişse de aynı günün tekrarını deneyimlerler. Güneş gökyüzünde belirir, onlar gözlerini açarlar ve dün düşündüklerini düşünmeye kaldıkları yerden devam ederler. Değişimlerin olması çok uzun zaman alır bu yüzden.

Hayal-et’ler, zamanı ölçtükleri için geride bıraktıkları deneyimleri bir film gibi zihinlerine kaydederler ve bu filmin gerçek olduğunu düşünerek yaşarlar. Bu geçmiş ismini verdikleri filmler sürekli olarak onları rahatsız eder ve gölgeleri gibi hayatları boyunca onları takip eder. Bir şey yaptıklarında veya bir şey olduğunda bunlardan kurtulacaklarını düşündükleri için hep dıştan ilgi arzularlar fakat istedikleri şey olsa bile görüntüler saklandıkları yerden bir anda çıkabilir.

Düşler Ülkesinde yaşayanlar, yani düşleyenler için zaman çok daha geniş bir pencereden algılanır. Vizyonlarına baktıklarında gelecek resimlerini değil, derinlerindeki varlıklarını görürler. Gelecek onlar için şu an yaptıklarının doğal sonucudur. İleriye değil derine bakarlar, geriye değil yukarıya bakarlar. Sırf bu yüzden, hayal-etler ile iletişim kuramazlar çünkü konuştukları şeyler farklıdır. Biri derinlerde yatanı deneyimlerken diğeri beklentisini anlatmaya ve stratejiler geliştirerek elde etmeye çalışır.

Düşleyenler zamanı hep aynı deneyimler. Kişiden kişiye değişmez çünkü bakılan şey başka kişilere, durumlara vs. kıyas yapılarak algılanmaz. İçlerinde olan neyse o anda onu görürler. Bu dış dünyada görünenin tersi bile olsa, onun ne olduğunu bilirler.

Bu yüzden Düşleyenler, hayatlarını yönetirken her adımlarında ileriye değil derine bakar. Düşler Ülkesinde sırf bu yüzden kanunlar ve yasalar yoktur. Çünkü davranışlar hayaller ülkesinde olduğu kadar önemli değildir. İletişimin de farklı boyutlarda olmasının temel sebebi, Düşleyenlerin zamanı ön-arka gibi değil iç-dış temelinde algılayış şeklidir.

Hayal-et’ler, düne bakarak yarını görürler veya yarına bakarak dünü algılarlar. Düşleyenler ise içe bakarak dışı görürler veya dışa bakarak içte olanı algılarlar. Yarın yoktur, içinde bulundukları his vardır.

Hayal-et’lerin iletişim kurmak için dış dünyayı, kelimeleri ve duyguları ifade etmeyi kullanmalarının sebebi budur. Çünkü dış dünyada geçmiş ve geleceği içiçe algılayıp karıştırırlar. Bu şekilde bilinçsizce acı çekerler.

Düşleyenler ise, dışa bakıp içi görürler. Amaçsızca dışı değiştirmek için çabalayıp durmazlar. Gördükleri netlik üzerinde eyleme geçerler. Sözlerinin değil, eylemlerinin içlerinde bulundukları halin ifadesi olduğunu bilirler. Bu yüzden konuştukları zaman bile dinleme halindedirler. İçlerinde bulundukları an’ı ve hali dinlerler.

Zaman, bu iki ülkede çok farklı algılanır ve deneyimlenir. Diğer konuların da çoğu zamanla ilgilidir çünkü Hayalet’ler zamanı anladıklarında Düşü görürler ve peşinden gitmeye başlarlar. Zamanı yanlış anladıkça, kendileri gibi olan hayallerin peşine takılmışlardır. Bu konu bu açıdan önemlidir.

Sevgiler

A.A.

1 comment
  1. hakan said:

    müthiş bir yazıydı, hayretle okudum. yüreğinize sağlık. sanki mevlana okur gibiydim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: